HAKLI İNSANLAR KAYBETMEZ

İnsan dünyada bir Hak’tan bir de haksız olmaktan korkmalıdır. (Abdülhak Hamit Tarhan)

Hak’tan korkmayanların, haksızlıklarına kılıf bulup, kendilerini her ne olursa olsun haklı çıkartmaya çalıştığı bir dönemdeyiz. Bir insan Hak ‘ tan korkuyorsa eğer haksızlık yapmaktan da korkar. Ne demiş Hz Ali: eğer giriştiğin herhangi bir davada haklı isen korkma, hakkı müdafaa edenin yardımcısı da Allah ‘tır. Sen doğrudan ayrılmadığın sürece Allah senin kaybetmene izin vermeyecektir. Fani dünyanın göstermelik kazananları, seni yeise düşürmesin. İlk yarıyı onlar kazanmış gibi görünseler de, maçın mutlak galibi sen olacaksın.

Hayat denen yolculukta birçoğumuz, uğradığımız haksızlıklar karşısında zaman zaman tökezleriz. İnciniriz. Bazen o kadar üst üste gelir ki, sorunu kendimizde arar hale geliriz.

Vicdanınız sizin en güzel kılavuzunuz olacaktır. Açın o kılavuzun sayfalarını özeleştirinizi yapın. İyilikleriniz ağır basıyorsa, doğru yoldasınız demektir. İnancınızı korumaya devam edin.

Haksız olmaktan korkmak… Haksızsanız; ya birinin kalbini kırmışsınızdır. Veyahut ta hakkını gasp etmişsinizdir. Gerçekten korkunç. Dolayısıyla insan olan haksız olmaktan zaten korkar.

İlahi adalete inan. Haklı olmanın gururuyla arkana yaslan.

Kalbimi kıranlara, haksız muamele yapanlara, sicim sicim gözümden yaş akıtanlara asla kin beslemedim. Yüreğime bu yükü bindirmedim. Hafif bir örselensem de kaldığım yerden devam ettim.  Bir zaman sonra Rabbim bana adaletinin tecellisini dünya gözüyle de görmemi nasip etti. Dolayısıyla ilahi adalete güvenin arkadaşlar.

Bugün biraz canın acıyabilir, ama sen hep doğru kaldıkça hayat sana yarın çok mutlu edecek sürprizler yapacaktır. Yarınlar iyi insanlar içindir. O temiz tuttuğunuz kalbiniz, hak ettiğiniz mutluluğu size getirecektir.

HAK yolunda olmak demek; doğruluktan asla vazgeçmemek, iyi niyetini kaybetmemek, kul hakkına girmemek, adil kalabilmek, kalp kırmaktan imtina etmek, yardımsever olabilmek, enaniyetten uzak kalabilmek, tevazu edebilmek… Bir de bu insani vasıflarının yanında Allah la senin aranda olan ibadetlerini de yerine getirmeye çalışıyorsan sen doğrusun arkadaş. Sen haklısın arkadaş. 2 kere 2’nin 4 olması kadar net bir şey bu. Bu sebepten sen galipsin evelallah.

Geçirdiğimiz imtihanlar, doğru yolu bulabilmemiz adına Allah’ın birer işaretidir. Öğrencilik zamanlarımızda da, sınav kâğıdında yanlış yaptığımız soruların doğru cevapları her daim zihnimizde daha kalıcı olmuştur. Nelerden uzaklaşman gerektiğini ve nelere yakınlaşman gerektiğini, nerelerde hata yaptığını ve nasıl düzeltmen gerektiğini sana bir bir gösterir.

Sabırlı ol. Yaralarımızı temizlerken nasıl canımız acıyorsa, Rabbim de yarınlarımızı sınandığımız imtihanlarla temizliyor. İsyan yok, gelecek güzel günler için umut var. Allah geciktiriyorsa güzelleştiriyordur. Sen doğruluktan ayrılma yeter.

İnsanların senin hakkında ne düşündüklerini çok da önemseme. Çünkü hesap günü hiçbirini yanında bulamayacaksın. Sen vicdanının sesini dinle. O sana ne diyorsa doğru olan odur. Dün zalimler tarafından haksızlığa uğratılanlar, bugün haklarını eksiksiz almayı başardı. Mağlubiyete mi layıksın? Hayır, sen galip geleceksin. Çünkü haklı insanlar asla kaybetmezler.

Sağlıkla kalın. “HOŞ”ça kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir