Tarihte Bugün; 26 Mayıs 1421- Osmanlı’nın 5. Padişah’ı I. Mehmet’in Vefatı

1421- Osmanlı’nın 5. Padişahı, Çelebi Mehmet vefat etti.

1389 yılında Bursa’da doğdu. Yıldırım Beyazıt’ın dördüncü oğludur. Babası, Ankara Savaşında esir düştükten sonra üç kardeşiyle uzun yıllar sürecek olan bir taht mücadelesinin içine girdi. Kardeşleriyle birçok savaşta karşı karşıya gelen Mehmet Çelebi, bu savaşların hepsini kazandı ve 1413 yılında padişah oldu. 

26 Mayıs 1421’de Edirne’de bir sürek avı sırasında at sırtında felç oldu, düştü ve yaralandı. 8 yıl süren Padişahlık dönemi süresince iç karışıklıklarla ve taht savaşlarıyla uzun yıllar boyunca mücadele etmiş ve kendisinden sonra başka bir fetret döneminin yaşanmasını istemiyordu.

Bu nedenle ölüm döşeğinde Veziriazam Amasyalı Bayezid Paşa, veziri İvaz Paşa ve Çandarlı İbrahim Paşa’yı çağırıp “Tez oğlum Murat’ı getirin. Ben bu döşekten kalkamam. Murat gelmeden ölürsem fitne çıkar. Tedarik görün, ölümümü gizleyin.” diyerek oğlu II. Murat’ın tahta geçmesini emretti.

Bu olaydan sonra birçok padişahın daha ölüm haberi saklı tutulmuştur. Mehmet Çelebi, vefat ettiğinde 32 yaşındaydı. En genç vefat eden Osmanlı Padişahlarından biridir. Naaşı Bursa – Yeşilköy Cami’ne defnedildi.

1512- Osmanlı’nın 8. Padişahı, II. Bayezid vefat etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir