Tarihte Bugün, 25 Mayıs 1983- Ünlü Türk Şair Necip Fazıl Kısakürek’in Vefatı

1954- Tokyo’da yapılan Dünya Serbest Güreş Şampiyonası’nda, Türkiye birinci oldu.

1983- Türk şair, gazeteci ve yazar, Necip Fazıl Kısakürek’in vefatı.

Necip Fazıl Kısakürek Kimdir?

26 mayıs 1904’te İstanbul’da Maraşlı bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Çocukluğu büyükbabasının Çemberlitaş’taki konağında geçti. Kız kardeşi Sema’nın beş yaşında ölümünden sonra annesi vereme yakalanınca ailesi Heybeliada’ya taşındı.

Necip Fazıl, Bahriye Mektebi’ndeki öğrencilik döneminde şiirle ilgilenmeye başladı. İstanbul’un işgali sırasında annesi ile birlikte Erzurum’daki dayısının yanına giden Necip Fazıl, bu arada henüz çok genç yaşta olan babasını kaybetti.

1921 yılında Darülfünûn’un Edebiyat Medresesi Felsefe Şubesi’ne girdi. 1925’te ilk şiir kitabı “Örümcek Ağı“, 1928 yılında ikinci şiir kitabı olan Kaldırımlar‘ı yayımlandı. Ben ve Ötesi’nin yayınlanmasından sonra ününün zirvesine ulaştı.

1934 tarihinde bir Nakşî şeyhi olan Abdülhakîm Arvâsî ile tanıştı. 1941 yılında Fatma Neslihan Balaban ile evlendi. Bu evlilikten beş çocuğu oldu. 1942 kışında askerde iken siyasi bir yazı kaleme alması nedeniyle mahkûm oldu ve ilk kez hapis cezası aldı.

1943 yılından itibaren ‘Büyük Doğu’ dergisini çıkarmaya başladı. 1949’da Büyük Doğu Cemiyeti’ni kurdu. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde konferanslar verdi. Sık sık kapatılan ve toplatılan Büyük Doğu’nun çıkmadığı sürelerde günlük fıkra ve yazıları çeşitli gazetelerde yayınladı.

26 Mayıs 1980’de Türk Edebiyat Vakfı tarafından “Şairler Sultanı” ve 1982 yılında yayınlanan “Batı Tefekkürü ve İslâm Tasavvufu” isimli eseri münasebetiyle de “Yılın Fikir ve Sanat Adamı” seçildi. Ve 25 Mayıs 1983’te hayatını kaybetti. Naaşı İstanbul Eyüp Sultan Mezarlığı’na defnedilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir