COVID 19 ve İLAÇ ÇALIŞMALARINDAKİ SON GELİŞMELER

Umut verici bir şekilde, N-0385 olarak bilinen küçük moleküllü ilacın yeni ortaya çıkan tehditlere, endişe kaynağı olan SARS-CoV-2 varyantlarına karşı oldukça etkili olduğu gösterildi.

British Columbia Üniversitesi’nden bir mikrobiyolog olan baş araştırmacı Dr. François Jean, “Bu çalışmada, bugüne kadarki en etkili giriş inhibitörü olarak görev yapan N-0385 adlı yeni ve oldukça güçlü küçük moleküllü bir ilacı yayınladıklarını duyurdu.

SARS-CoV-2’nin genetik varyantları, artan bulaşıcılık, daha şiddetli COVID semptomlarına neden olma yeteneği ve endişe varyantları olarak sınıflandırılan aşı ve terapötiklerden kaçabilme gibi özellikler sergileyenlerle küresel olarak yayılmaya başladı. Bunlar arasında B.1.1.7 (ilk olarak Birleşik Krallık’ta tanımlanmıştır) ve B.1.351 varyantı (ilk olarak Güney Afrika’da izole edilmiştir) bulunmaktadır.

Çalışmadaki araştırmacılar, “N-0385’in farelerde enfeksiyon ve ölümlere karşı geniş ölçüde koruyucu olduğunu gösteriyoruz ve N-0385’in yeni ortaya çıkan SARS-CoV-2 ve varyantlarına karşı uygulanabilir bir erken tedavi seçeneği olma potansiyeline sahip olduğuna inandıklarını belirtmişlerdir.

Ön baskı sunucusuna BioRxiv arşivlerine yüklenen çalışmada, Jean ve meslektaşları, geniş spektrumlu antiviral N-0385’in B.1.1.7 ve B.1.351 varyantlarının kültürlenmiş insan akciğer hücrelerine girmesini durdurabildiğini göstermişlerdir.

Hayvan çalışmalarında, buruna uygulanan günlük N-0385 dozlarının, SARS-CoV-2 ile enfekte farelerde, herhangi bir saptanabilir yan etki olmaksızın hayatta kalma şansını önemli ölçüde artırdığı gösterilmiştir.

Dr. Jean, “Bunun ve ilgili ilaçların, yerleşik korona virüsler, grip ve diğer virüsler de dahil olmak üzere konakçı hücrelere aynı giriş yollarını kullanan diğer solunum virüsleriyle mücadelede daha geniş uygulamaları olabileceğini umuyoruz” diye sözlerini tamamlıyor.

Ümit ediyoruz ki hem yerli hem de uluslararası ilaç çalışmaları da bir an önce tamamlanarak ülkelerin insan sağlığını, ekonomisini, sosyal yaşamını ve daha sayamayacağımız birçok faktörünü olumsuz yönde bu küresel ölçekli salgın daha fazla zarar vermeden son bulur.

Yazının orijinal metni https://www.labroots.com/trending/immunology/20435/silver-bullet-covid-variants adresinden alınmış olup Tara Fernandez tarafından kaleme alınan yazı sizler için özetlenmiştir.

Sağlık ve huzurla….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir