Son Dakika! Erdoğan Normalleşme Kararlarını Canlı Olarak Açıklıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki Kabine Toplantısı saat 15.15’te başladı. Toplantı yaklaşık 4 saat sürdü. Koronavirüsle mücadelenin yol haritası ve ‘tam kapanma’ dönemi değerlendirildi.

1 Haziran sonrası Türkiye’nin salgınla mücadeledeki yol haritası görüşüldü. Aşı tedarik durumu ve yerli aşıdaki son durum da toplantının ana gündem maddelerindendi. Esnafın durumunun da masaya yatırıldığı toplantı sona erdi. Toplantıda esnafa destek paketinin ayrıntıları da görüşüldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasındaki konu başlıkları şu şekildeydi:

Ramazan ayı boyunca uyguladığımız kısmi ve tam kapanma sayesinde vaka sayısını kontrol altına aldık diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Önümüzdeki günlerde 1 Haziran’dan itibaren alınacak kararları duyuracağız, dedi.

Sokağa çıkma kısıtlamasını hafta için 21.00 – 05.00 arası geçerli olacağı belirtilirken hafta sonu ise tamamen kapalı olacağı kaydedildi. Ayrıntıları yayınlanan genelgede yayınlanan hususların salgın kurallarına uygun bir şekilde devam etmesini istediklerini ayrıca ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan.

“AŞI PROGRAMINA HIZ VERİYORUZ”

Ay sonuna kadar vaka sayılarını daha da aşağı çekmek için tedbirlere uyumunuzu rica ediyorum. Aşı programına hız veriyoruz. Öğretmenler başta olmak üzere riskli grupların aşılanması için çalışıyoruz. Belirlenen tedbirler, hayata geçirilen uygulamalar bir an önce bu salgının üstesinden gelmek için uygulanmaktadır.

En zorunu inşallah geride bıraktık. Bir süre daha dikkatli gitmek mecburiyetindeyiz. Sağlık çalışanlarımıza, emniyet, jandarma, vefa gruplarımıza ve görev alan herkese teşekkür ediyorum. Salgının üstesinden ancak hep birlikte hareket edersek gelebiliriz.

Esnaflara Dair Açıklamalar

Sorumluluk üstlenmeyip, elini taşın altına koymayıp klavye ve ekran silahşorlüğüyle gezenlerin asıl niyetlerinin ve hesaplarının farkındayız.

Pandemi ile mücadele döneminde yapılan nakdi yardımlar hakkında net rakam veren Erdoğan, “Esnafımıza verdiğimiz ciro ve kira desteğinden 1 milyon 200 bin vatandaşımız yararlandı.” dedi.

Her kesimden ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza çeşitli kalemlerde hibe ödemeleri yaptık. Sadece merkezi yönetim bütçesinden yaptığımız harcamalar şimdiden 79 milyar liraya ulaştı. Yıl sonunda 105 milyar lirayı bulacak. İlaç, tıbbi malzeme, sağlık personeline ek ödeme, tarım üreticilerine sübvansiyonlu kredi desteği temin ettik.

Yaklaşık 645 bin emeklimizin maaşını 1500 liraya çıkardık. Bu süreç içerisinde dezenformasyon yapmıyorlar mıydı? Konvansiyonel, görsel medyada bu tür dezenformasyon yapanları da görüyoruz. Bunlarda haya, edep sözkonusu değil. Esnafımıza verdiğimiz ciro ve kira desteğinden 1 milyon 200 bin vatandaşımız yararlandı. Vergi indirimleriyle devletin 26 milyar lira alacağından vazgeçerek pek çok sektöre destek oldu.

Turizm sektörümüzü ayakta tutmak için ayrıca çabaladık. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza hibe ödemesi yaptık. Yaklaşık 645 bin emeklimizin maaşını bin 500 liraya çıkardık. 

Esnafa destek müjdesiHibe programıyla işlerine ara vermiş olan esnaflarımıza 2 grup halinde destek olmayı planlıyoruz.

Ton başına sert ekmeklik buğday alım fiyatını 2 bin 250 liraya, arpa alım fiyatını 1750 liraya yükseltiyoruz. Bakliyat alım fiyatlarımız ton başına kırmızı mercimekte 5 bin lira, yeşil mercimekte 4 bin 150 lira, nohutta ise 4 bin 50 lira olarak belirlenmiştir. Kuraklıktan zarar gördüğü belirlenen çiftçilerimizin Ziraat Bankasına veya Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları ertelenecektir.

İki ayrı grup halinde 1 milyon 384 binden fazla esnaf ve sanatkarımıza 4 milyar 622 milyon liralık kaynağı karşılıksız olarak veriyoruz. Toplam 1 milyon 150 bini aşkın işletmemizi kapsayan gruptaki vatandaşlarımıza bir defaya mahsus 3 bin lira hibe ödemesi vereceğiz. Salgında işlerine ara vermek zorunda kalan yaklaşık 235 bin işletmeye bir seferlik 5 bin liralık hibe ödemesi yapacağız. Ton başına hububatta 275 lirayı, bakliyatta ise 910 lirayı bulan prim ve destekler verilerek üreticilerimizin giderlerine katkı sağlanacak.

1. grupta kahve kıraathane pastane, internet kafeler vb. işletmeler yer almaktadır. Sayıları 235 bine ulaşan işletmelere bir defaya mahsus 5 bin liralık hibe ödemesi yapacağız.

2. grupta bakım onarım, tamirat, hırdavatçılar, müzisyenler, oto yıkamacılar, oyuncak, kozmetik, bakırcılar, ayakkabıcılar, konfeksiyonlar vb. yer almaktadır. Bu gruba berberler otobüsçüler, pazarcılar dahildir. Toplamda 1 milyon 150 bini aşkın işletmeyi kapsayan bu gruba bir defaya mahsus 3 bin lira hibe desteği vereceğiz. Toplamda 4 milyar 602 milyon liralık kaynağı karşılıksız olarak veriyoruz

Yaş çay alım taban fiyatı, 3,87 lira. Destekle birlikte, 4 liraya yükseltildi.

Yaş çay alım fiyatı 3,27 destekleme ile 3,4 lira olarak belirlenmişti. Bu yıl için yaş çay alımı kilo başına 3,8 liraya destekleme ile 4 liraya yükseltilmiştir.

Aziz milletim, görüldüğü gibi Türkiye Cumhuriyeti tarihinde görülmemiş desteklerle esnafımızın ve milletimizin yanında olmaya devam ediyoruz. Türkiye’nin esnafına ve vatandaşına en ciddi destek sağlayan ülke olduğu açıklanmıştır.

MİT’ten PKK’ya operasyon Sonucu

Milli İstihbarat Başkanlığımızın uzun sürede yürüttüğü çalışmalar neticesinde PKK’nın Suriye sorumlusu Sofi Nurettin isimli terörist etkisiz hale getirildi.

MİT’in operasyonuyla PKK’nın Suriye genel sorumlusu gerçekleşen operasyonla etkisiz hale getirilmiştir, diye Cumhurbaşkanı Erdoğan Sofi Nurettin, Türkiye’ye yönelik kanlı eylemlerin kanlı faili olan terörist pekçok saldırının sorumlusudur.dedi.

Gara’da 13 masumun şehit edilmesi talimatını veren bu teröristtir. PKK/YPG’nin Suriye’de saklanan teröristlerini etkisiz hale getirene kadar operasyonlarımız sürecek. Operasyonda emeği geçenlerin alınlarından öpüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir