Ankara Büyükşehir Belediyesine Bağlı Belpa dan İsrail Büyükelçiliğine Teşekkür Belgesi Şok Etti

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü İftar Projesinde Katkı sağladığı öne sürülerek Ankara Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan Belpa tarafından İsrail Büyükelçiliğine teşekkür metni yayınlandı.

Bu belge bugün gün yüzüne çıkarken sosyal medyada büyük tepkilere neden oldu.

Tepkilerin en büyük sebeplerinden birisi bu belgenin İsrail Büyükelçiliğinden gelen yardım talebini İsrail’in Terör eylemlerine karşı tepkinin ve tavrın ortaya konması açısından reddedilmesi gerektiğindendir.

Belpa ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin sürecin en başında yapması gerekenin İsrail tarafından gelen her türlü şirinlik gösterisinin geri çevrilmesi gerekmekte idi fakat süreç öyle işlemedi.

Süreç Belpa ve Ankara Büyükşehir Belediyesinin İsrail kanadından gelen yardımı kabul etmesi ile haklı tepkilere yol açtı .

İsrail’in Müslümanlara karşı olan tavır ve tutumları yıllardır aşikâr olduğunu belirten vatandaşlar, “İsrail’e Teşekkür belgesi hele de bu günlerde nasıl verilir” diyerek tepki gösterdiler.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yönetiminden Konuya İlişkin Açıklama

Bu durumu yalanlamayan ama bu protestonun da bir “çamur at izi kalsın” projesi olarak nitelendirdiklerini açıklayan Ankara Büyükşehir Belediyesi paylaşılan bu Teşekkür Belgesinin de arkasında olduklarını işaret eder açıklamalarda bulundu.

O Belgede Ne Yazıyordu

Belpa tarafından 03.05.2021 Tarihli, Sayın İsrail Büyükelçiliği diye başlayan teşekkür belgesinde “Mutluluğun Başkent’inde başlatmış olduğumuz iftar Ver kampanyamızda ihtiyaç sahibi hemşehrelerimize 500 iftar ve sahur paketi desteğinde bulundunuz. Sayenizde onlara destek olabilmenin mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Buna vesile olduğunuz için teşekkür ederiz”

İsrail Büyükelçiliği de Bu Durumdan Gurur Duyduğunu Açıkladı

“İsrail Türkiyede” gibi mânidar bir isme sahip İsrail Büyükelçiliğinin resmi twitter hesabından yapılan paylaşım da şu şekilde;

“Büyükelçiliğimizin de bir parçası olduğu başkent Ankara’da @ankarabbld T.C. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen #ankaratekyürek#iftarver kampanyasına destek olmanın gururunu biz de yaşadık”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir