Son Dakika! Kuytul Ve Yandaşları Tutuklandı

Dün Gaziantep de bugün ise Adana da sokağa çıkma kısıtlamasını tanımayan cami görevlileri ve kolluk kuvvetleri tarafından gelen uyarıları dinlemeyen kendilerine “Kuytul gönüllüleri ” diyen ve aralarında geçtiğimiz yıllarda başkanı olduğu Furkan Vakfına Terör övücülüğü nedeniyle kayyum atanan Alparslan Kuytulun da bulunduğu şahıslar göz altına alındı.

Adana’da Furkan Vakfı eski Başkanı Alparslan Kuytul ve yanındaki bir grup vatandaş, dün gece sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal ederek uyarılara rağmen evlerine dönmediler ve kolluk kuvvetlerimiz tarafından gözaltına alındılar.

Bir gün önce de Gaziantep’te, kendilerini ‘Alparslan Kuytul Gönüllüleri’ olarak tanıtıp girdikleri 3 camide itikaf yapacaklarını ve devlete karşı sivil itaatsizlik başlattıklarını söyleyen 76 kişi gözaltına alınmıştı.

Olayı sözde “Polis İbadeti Engelliyor” insanları yaka paça camiden çıkartıyorlar diyerek. Medyaya servis eden kendilerine “Kuytul gönüllüleri” diyen grup bir takım devlet karşıtı grupların da desteğiyle dün twitter da ülke gündeminde 1. Sıraya yükselmişlerdi.

Üç yıl önce düzenlenen operasyon sonrası Adana 5. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin ‘ihtiyati tedbir kararı’ ile kuruluş amaçlarına aykırı faaliyetlerinden dolayı kayyum atadığı Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı’nın kurucusu Alparslan Kuytul’un, “İtikafı yapacağız, buyursunlar engel olsunlar” açıklamasının ardından dün Gaziantep’te 3 camide 76 kişi toplandı.

İmam ve müezzinler, bu kişilerden camilerden çıkmalarını istedi ancak olumsuz yanıt aldı.

İhbar üzerine camilere polis ekipleri sevk edildi. Ekipler, camilerden çıkmamak için direnen ve devlete karşı sivil itaatsizlik başlattığını söyleyen kişileri dışarı çıkarıp, gözaltına almışlardı.

Olayın açıkca bir provakasyon olduğunu belirten Emniyet Genel Müdürlüğü gerekenin yapıldığını da kaydetti.

Olayla ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada,

Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı’na daha önceden ‘Silahlı terör örgütlerini övme’ gerekçesiyle kayyum atandığı ve hakkındaki kapatma davasının devam ettiği belirtildi. Vakfın eski yöneticisi Alparslan Kuytul ve taraftarlarının itikaf ibadetini bahane ederek provokasyon yapmaya çalıştığı ifade edilen açıklamada “Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı’nın eski yöneticisi Alparslan Kuytul ve yandaşları tarafından itikaf ibadeti bahane edilerek bir provokasyon girişiminde bulunulduğu ortadadır. Meydana gelen olayın istismar üzerinden tahrik etme amacı taşıdığı açık ve nettir” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir