İsrail’in İşgâl Terörü Devam Ediyor

Evini işgalden kurtarmak isteyen Filistinli kadın ile işgalci Yahudi komşusu arasında geçen ve kameraya yansıyan konuşma, Filistin’de işgal ve hırsızlığın nasıl normalleştirildiğini de gözler önüne serdi.

Kudüs’ün Şeyh Cerrah Mahallesi’ndeki Filistinliler, kaybetme riskiyle karşı karşıya oldukları evlerini korumak için mücadelelerini devam ettiriyor.

İsrail mahkemelerinin kararıyla meşrulaştırılmaya çalışılan tahliye süreci devam ederken, bir Filistinli ev sahibi ile evini işgal etmeye gelen Yahudi yerleşimci arasında gerçekleşen diyalog sosyal medyada büyük tepkiye neden oldu.

Bir Filistinli aktivistin kamerasına yansıyan görüntülerde, “Sen benim evimi çalıyorsun” diyerek Yahudi yerleşimciye tepki gösteren Filistinli ev sahibinin aldığı cevap, “Ama sen zaten geri dönemeyeceksin. Ben çalmazsam başkası gelip çalacak” şeklindeydi.

İsrail Yüksek Mahkemesi, Şeyh Cerrah Mahallesi’ndeki evlerin tahliye davasına dair 2 Mayıs’ta verdiği kararla arazide hak iddia eden Yahudi yerleştirme örgütü ile ev sahibi Filistinlilerin kendi aralarında anlaşmaya varması için perşembe gününe kadar süre verdi.

Mahkeme, Filistinli ev sahiplerinin, arazide hak iddia eden Yahudi yerleştirme örgütüne geriye dönük kira bedeli ödemesi gerektiği ve kiranın ev sahibi ölene kadar devam edebileceği, ev sahibi öldüğünde ise oturma hakkının ev sahibinin çocuklarına devredilemeyeceğine hükmetti. Kira bedeli konusunda anlaşmaya varılması için ise perşembe gününe kadar süre tanıdı.

Mahkemenin kararına tepkili olan Filistinliler ise bu kararın, tartışmalı arazi mülkiyetinin Yahudi yerleştirme örgütüne ait olduğunun tasdiki anlamına geldiğini belirtiyor.

İsrail polisi ve Yahudi yerleşimcilerin bölgede protesto eylemi düzenleyen Filistinlilere yönelik ihlalleri ise devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir