Son Dakika! Arnavutluk Türkiye’den Acil Hava Trafik Kontrolörü Talep Etti

Arnavutluk Cumhuriyeti‘ne bağlı ALBCONTROL bünyesinde çalışan hava trafik kontrolörleri maaşlarındaki ciddi düşüşü protesto amaçlı işe tamamen gitmediler.

Bu sebepten dolayı trafiğe kapanan Arnavutluk hava sahasını tekrar hava trafiğine açmak adına Arnavutluk Hükümeti Türkiye’den acil bir şekilde Hava Kontrolörü talebinde bulundu.

Türkiye bu talebe kayıtsız kalmadı ve 7 Nisan 2021 Çarşamba akşamı acilen kontrolörleri görevlendirdi.

Gece başka ülkeye uçarak oradan da karayolu ile Arnavutluk başkenti Tiran‘a ulaşan Hava Trafik Kontrolörlerimiz duruma ivedi bir şekilde el attı. Sabahın erken saatlerinde ilk işleri ilgili prosedürleri hızlıca okuyarak Arnavutluk hava sahasını hava trafik hizmetlerine açmak oldu.

Peki neden böyle oldu?

Pandemi nedeniyle hava trafiğinin azalmasından dolayı Arnavutluk’ta maaşlarında %70’lere varan kesintiler yaşayan kontrolörlerden 5 tanesi, bu duruma tepki göstermek amacıyla kendilerini çalışacak durumda hissetmediklerini belirten formu doldurarak işe gitmemişlerdi.

Bunun üzerine meslektaşları da aynı organize olarak aynı tepkiyi vermek sûretiyle işe gitmediler. Bu durum ise uluslararası Şikago antlaşması çerçevesinde tanımlanmış olan Hava Trafik Hizmetlerinin aksamasına neden oldu.

Bu durum ise Arnavutluk Cumhuriyeti’ni ve halkını zor duruma sokacak bir hâle gelmekteydi çünkü acil hasta taşıyan bir ambulans bile Rinas Havalimanı’ndan kalkış yapamayacaktı. Bunun üzerine Türkiye’den yardım istendi ve Türkiye bu yardım çağrısını cevapsız bırakmadı.

Arnavutluk ulusal medyasında Türkiye’ye Çokça teşekkür ve övgü dolu haberler ile paylaşımlarda bulunuldu.

Arnavutluk basınında şu ifadeler yer aldı;

“Arnavutluk ticari uçuşlarının Cuma günü devam etmesi bekleniyor”
“Rinas’taki kontrolörlerin yerini Türk uzmanlar aldı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir