Yeni Merkez Bankası Başkanı ŞAHAP KAVCIOĞLU Kimdir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasını taşıyan karar Resmi Gazete‘de yayımlandı.

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal görevden alınırken, Ağbal’ın yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu getirildi.

Yeni Merkez Bankası Başkanı ŞAHAP KAVCIOĞLU KİMDİR?

Bayburt’ta 23 Mayıs 1967’de doğan Kavcıoğlu, Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nü bitirdi.

Kavcıoğlu, İstanbul Üniversitesi Muhasebe Enstitüsünü Denetim Uzmanı olarak bitirdikten sonra, ABD’de Hastings College‘ta İşletmecilik üzerine eğitim gördü. Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsünde yüksek lisansını ve doktorasını tamamlayan Kavcıoğlu profesyonel bankacılık hayatına başladı. 

İlk olarak Esbank TAŞ’ de Müfettiş Yardımcısı, Müfettiş, Şube Müdürü ve Genel Müdür Yardımcılığı görevlerini yerine getirdi.

Türkiye Halk Bankası ‘de İstanbul Bölge Koordinatörü olarak görev aldı.

Aynı bankada sırasıyla; Perakende bankacılıktan, Esnaf-KOBİ bankacılığından, Kredi politikalarından, İnsan kaynakları ve Organizasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalıştı.

Bunların yanında Bayburt Eğitim Kültür ve Hizmet Vakfı’nın Başkanlığını da yürüten Kavcıoğlu, Bayburt Üniversitesi Kalkındırma Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi, Galatasaray Spor Kulübü Kongre Üyesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Mezunlar Derneği Kurucu Üyesidir.

“Ticari Bankalarda Sorunlu Kredilerin Yönetimi Çözüm Yolları ve Takibi” ve “Enerji Sektöründe Yatırım Projelerinin Değerlendirilmesi” adlı yayımlanmış 2 kitabı ve çok sayıda makalesi bulunmaktadır.

Kavcıoğlu, evli ve 3 çocuk babasıdır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir