Anadolu Tarihi Ve Kültür Değerlerini Anlama Çalıştayı’nın İkincisi Ankarada Gerçekleştirilecek

“Ankara’nın tarihi değerlerini anlamak Anadolu’nun tarihi değerlerini anlamaktır”

T.C İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla ilişkiler Genel Müdürlüğü’nün destekleriyle Kültür Sanat Muhabirleri derneği tarafından “Anadolu Tarihi ve Kültür değerlerini anlama çalıştayı” nın ikincisi 12 Mart Cuma günü gerçekleştirilecek.  

ÇALIŞTAYIN ANA KONUSU ANKARA TARİHİ VE KÜLTÜREL DEĞERLERİ OLACAK

İlki 2019 yılında gerçekleştirilen Anadolu Tarihi ve Kültür değerlerini anlama çalıştayı hakkında yazılı açıklama yapan Kültür Sanat Muhabirleri derneği Başkanı İbrahim Gökdemir,  pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış Anadolu’nun her bir karış toprağında tarih yattığına dikkat çekti.

 Anadolu tarihi ve kültürel değerlerini anlamak için öncelikli olarak Başkent Ankara’nın tarihi ve kültürel değerlerini çok iyi anlamak gerektiğini söyleyen Gökdemir “İkincisini gerçekleştireceğimiz çalıştayda Ankara’nın tarihi ve kültürel değerlerini ön plana çıkaracak çalışmalar yapacağız” dedi.

ANKARA 5 BİN YILLIK TARİHİ İLE ANADOLU’YA IŞIK TUTUYOR 

“Tarihi miraslarımızı gelecek nesillere aktarmak ancak anlamak, anlatmak ve korumakla mümkündür” sloganı ile yola çıktıklarını belirten Gökdemir, 5 bin yıllık Tarih ve Kültür cenneti Ankara’nın Anadolu Tarihi ve kültürel değerlerine ışık tutan en önemli şehir konumundadır”dedi.

Ayrıca Gökdemir, Avrupa, Aysa ve Afrika arasında ki yolların buluşma, kültürlerin kavuşma ve harman olma meydanı olan Ankara’da böylesine önemli bir etkinliği gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi. 

BİRBİRİNDEN DEĞERLİ KONUŞMACILAR ANKARA’YI ANLATACAK

İşte Program Akışı Şu Şekilde Olacak

12 Mart Cuma günü saat 14.30’da Ankara Ticaret Odası Meclis salonunda gerçekleştirilecek programın moderatörlüğünü Yıldırım Beyazıt Üniversitesi öğretim görevlisi Doç. Dr. Oğuzhan Aydın yapacak. 

Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz Başkent Ankara’nın Tarihi ve Kültürel değerlerinin kent kimliği açısından önemi,

21. Dönem Ankara Milletvekili Ankara Kent Konseyi Kale Meclisi sözcüsü Şevket Bülent Yahnici Anadolu topraklarında bir başkent adlı konuşma.

 Kadim Ankara, ABB Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, Tarihi ve Kültürel değerlerimizin korunmasında yerel yönetimlerin sorumlulukları konularına değinecektir.

Başkent Ankara Meclisi Başkan Yardımcısı Sanem Arıkan ise Anadolu Kültüründe Geleneksel el sanatlarının yeri ve önemi hakkında konuşmasını gerçekleştirecek. 

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden 15 ayrı ilden Medya STK temsilcileri ve Kültür sanat muhabirlerinin de takip edeceği çalıştayda konuşulanlar Kültür sanat muhabirleri vasıtasıyla Türkiye’nin dört bir yanında yayın yapan medya kuruluşlarınca görsel ve yazılı olarak yayınlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir