HATALARINIZIN KADERİNİZİ ETKİLEMESİNE İZİN VERMEYİN

İnsan hata yapar. Hatta birçok kere yapabilir. Ama bunların tümünü bertaraf edebilecek şansı mutlaka yakalar. İşte o şansı değerlendiremediği anda, belki de doğacak diğer tüm şanslarını da kaybetmiş demektir.

Hata yapar zaten insan, hata da ısrar ve tekrar etmemek önemli olan. Hata yaparak öğrenir insan, doğrularını. Hata yaparak, kendini tanımaya başlar. Her hata birer deneyim olarak döner insana. 

Yanlışın neresinden dönersen kardır deyip, vazgeçmeyeceksin kendinden. Rabbim affedicidir, affetmeyi sever.

“Hata yapanların en hayırlısı tövbe edenlerdir” demiş, Peygamber efendimiz (s.a.v.) Hata yapanların en hayırlılarından olmak asıl mesele.

Hani dedik ya: insanız, beşeriz, şaşarız. Şaştığımız yollardan, dönüş yollarını bulamazsak eğer işte o zaman hatalarımızın kaderimizi etkilemesine izin veririz. Ders almamak için çırpınır durur, sonunda da boğuluruz.

Bişr-i Hafi Hazretlerinin hayatı beni çok etkilemiştir. İbretlik bir yaşam; meyhane köşelerinden Allah yoluna; ilmi, iyiliği, doğruluğu insanlığa yaymak için yalın ayak adanmış bir ömür. Dün öldü, bugün can veriyor, yarın ise henüz doğmadı. Zamanınızı bu açıdan görün ve faydalı iş yapın. ( Bişr-i Hafi hazretleri)

Geçmişteki hatalarımıza takılıp kalmak ta şeytanın bizlere oynadığı oyunlardan biri. Çünkü onun bizden istediği kendimize olan inancımızı kaybedip, kalplerimize mühür vurmak. Günümüzde canavarlaşan insanlara baktığımızda, hata üzerine hata yapan kendisinden vazgeçip, kaybedecek hiçbir şeyi olmadığına kendini inandıran insanlardır. Şeytanlaşmış, suç makinalarıdır. Çünkü gözlerine perde inmiş, kalplerine mühür vurulmuştur. Artık onlar hem dünyalarını, hem de ahiretlerini kaybedenler olarak amel defterlerini kapatacaklardır. Bunun adı kendinden vazgeçiştir.

O yüzden dün öldü… Dünde ki hatalarına bir sünger çek. Bugün yeni bir gün, yarın ölebilirsin. Bugünün için bir şey yap. Otur vicdanınla muhasebe yap. Dinle onu, çünkü o seni zamanına da çok uyardı. Ama sen duymamayı tercih ettin. Bir kere dinlemeyebilirsin, insanlığın halidir. Ama kulak vermemekte ısrar edersen, hafazanallah küstürürsün o şeytanınla mücadele veren iç sesini. “vicdansız “olarak azledilenlerden olursun.

Eksik yanlarımız, kendimizde gizli. Başka şeylerde aramaya gerek yok. Başkalarında bulma çabasına girmen de yersiz. Düşmekten korkma.

Şunu asla unutma: İlk hata saflığın, fakat sonrakiler suçun ürünleridir. .

“Hoş”ça kalın. Sağlıkla kalın.

One thought on “HATALARINIZIN KADERİNİZİ ETKİLEMESİNE İZİN VERMEYİN

 • 5 Mart 2021 tarihinde, saat 09:29
  Permalink

  “ İnsan hata yapar “

  Peki tövbe yolu ile hatasını bertaraf edeceğini söylüyorsunuz da , ben yıllarca birine bir insanın yapabileceğinden çok daha fazla emek vereyim , annesi babası olayım , her anında yanında durayım ve sonunda en büyük hataları ,yanlışları yapsın.

  Peki şimdi tövbe etti günahlarından bertaraf etti ,ya diğer tarafta ne olacak ? tövbesi kabul oldu affedildi ama bana yapılan yanlışları hala duruyor , buna ne diyorsunuz ?

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir