Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Melih Bulu’dan İstifa Açıklaması

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Melih Bulu, Teknofest tanıtım toplantısında konuştu.

Bulu açıklamasında Boğaziçi Üniversitesinde son günlerde gündeme taşınan olaylara açıklık getirdi,

“Boğaziçi Üniversitesi Türkiye’nin en köklü kurumlarından biridir. O yüzden de Boğaziçi öğrencilerinin ve hocalarının her türlü görüşü çok kıymetli. Boğaziçi’nde demokratik sınırlara uyduğu sürece insanların kendini ifade etme hakları vardır. Ben de rektör olarak buna sonuna kadar izin veren bir rektörüm. Bununla birlikte haklarını suiistimal eden, onları zorlayan noktalara geldiği zaman da tabi ben de bunları olabildiğince engellemeye çalışıyorum. Çünkü demokratik eleştiri kültürünü bizim korumamız lazım. Bu ülkemiz için de çok kıymetli Boğaziçi için de çok kıymetli. Şimdi Boğaziçi Üniversitesi’nde maalesef bazı gruplar bu protesto kültürünü biraz aşırıya götürdüler. Mesela evvelsi gün olan olaylarda rektörlük binasının 3 kapısı da ablukaya alınarak içeride çalışanların saat 21.00’e kadar dışarıya çıkmaları engellendi fiili olarak. Bununla ilgili uyarılar yapılmasına rağmen öğrenciler başkalarının özgürlüğünü engelleyici bir tavra girdiler. Bu kapsamda da tabi ki uyarılmalarına rağmen abluka kalkmadığı için bununla ilgili bir tedbir almak zorunluluğu doğdu. Bütün olay bundan ibarettir. Ama mesela dün akşam böyle bir şey olmadığı için öğrenciler demokratik olarak daha önce yaptıkları protestolarını yapmaya devam ettiler. O yüzden de bu protestonun sınırını iyi çizmemiz lazım. Dün mesela gayet iyi şekilde bu protestolar devam etti olay bundan ibarettir” dedi.

Konuşmasında LGBT kulübünün adaylık sürecinin iptali konusuna da deyinen Bulu, “Bu konuda da çok soru geliyor. LGBT Boğaziçi Üniversitesi’nin aday kulüplerinden biriydi, 2 seneyi aşkın bir süredir de aday kulüptü. Kulüplerin aday süreçleri o kulüplerin gerçekten tanımlanan görevleri içinde kalıp kalmadıklarını, uyup uymadığı, başarılı bir şekilde yapıp yapmadıklarını izlediğimiz bir süreçtir. Normalde de 2 senede bir karar verir üniversite kulübün devamı ya da durdurulması ile ilgili. LGBT’de bu 2 sene geçmiştir. Üniversite yönetimi bu 2 sene geçmesine rağmen LGBT’nin resmi kulüp olmasına karar vermemiştir. Bunun üzerinde de 6 aydan daha fazla bir süre geçmiştir. Üniversite bu konuda bir onay vermemiştir. Bununla birlikte son olaylarda bu Kabe ile ilgili provokasyon ve daha sonrada LGBT’nin odasında yapılan aramalarda, resmi kurumlar tarafından böyle bir arma yapılma zorunluluğu oldu Kabe ile ilgili provokasyondan sonra. LGBT ile ilgili yasadışı yayınlarında odada bulunması sonucu adaylık süreci sonlandırılmak zorunluluğu oluşmuştur. Hikaye bundan ibaret” dedi.

Protestocu grupları istifa söylemlerine açıklama getiren Bulu,
“Boğaziçi Üniversitesi’nde rektör olmak benim çok uzun süreden beri hayalimdi. Yıllar önce galiba 22 sene önce Siyaset Meydanı’nda Ali Kırca’ya ben zaten bunu ifade etmiştim. Bu dünyada şimdiye kadar birçok noktada birçok tecrübe kazandım. Ben bu tecrübelerimi Boğaziçi Üniversitesi’nde rektör olarak aktarma hayaliyle yaşadım çok uzun süredir. Şu anda bu noktaya geldiğim için bu hayalim gerçekleştiği için çok memnunum. Boğaziçi’nin paydaşlarıyla birlikte, mezunlarıyla, öğrencileriyle, hocalarıyla hatta etraftaki esnaflarıyla birlikte biz Boğaziçi Üniversitesi’ni çok daha iyi noktalara taşıyacağız. Boğaziçi evet bugün de çok iyi bir yerdedir. Ama gerçekten dünyanın ilk 100 üniversitesi arasına sokma hedefim var. Ve bunu yapabileceğime inanıyorum 4 sene içerisinde. O yüzden de asla istifayı düşünmüyorum ve Boğaziçi’ni de ilk 100’e sokmak için elimden geleni yapacağım” dedi.

One thought on “Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Melih Bulu’dan İstifa Açıklaması

  • 4 Şubat 2021 tarihinde, saat 00:38
    Permalink

    Böyle memleketimizi geleceğimizi daha üst seviyelere taşımaya odaklanan insanların varlığı
    Vatanımız için çok kıymetlidir ve taktire şayandır

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir