HAYRET ETME, GAYRET ET

Bir cümle okumuştum: “kazananlar, hiç hata yapmayanlar değil, asla vazgeçmeyenlerdir.”

Size, dinlediğimde çok etkilendiğim bir hikâyeyi aktarmak istiyorum.

Yaşlı bir adam hayatı boyunca doktor olmak istemiştir ancak erken yaşta evlendiği ve aldığı sorumluluklar fazla olduğu için bir türlü hayalini gerçekleştirememiştir. 64 yaşına geldiğinde 5 yıl üst üste hazırlandığı sınavdan nihayet iyi bir puan alarak istediği tıp fakültesini kazanır ve kayıt yaptırmaya gider. Ancak sırada bekleyen gençlerin hepsi kendisine yol verir ve hocam diye hitap ederler.

O yaşta biri tıp fakültesinde kayıt binasındaysa mutlaka hocadır diye düşünürler doğal olarak. Sırada beklerken kendisine çok garip bakışlarla süzülen bir öğrenci yanına gelir:

“Hocam başkası adına kayıt yaptırıyorsunuz biliyorum”

“Başkası için değil, kendim için buradayım” diye cevaplar verir 64 yaşındaki yaşlı adam.

Genç şaşırır; “iyi ama en az 60 yaşında olmalısınız”

“64” diye cevap alır. Ve genç, ses tonunu biraz kısarak;
“Yani beni asla yanlış anlamanızı istemem ama tıp fakültesinden mezun olduğunuzda en iyi ihtimal ile söylüyorum 70 yaşında olacaksınız”

Yaşlı adamın verdiği cevap ise ders niteliğinde:
“Hayallerimin peşinde koşmasam da 70 yaşında olacağım.”

Muazzam bir bakış açısı değil mi? Hayallerini gerçekleştirmenin mutluluğu, geriye dönüp bakmamanın gururuyla 70 yaşına girmek var.

Bir de keşkelerle geçen bir ömre devam ederek, içimizde yarım kalan yapamadıklarımızla hüzün dolu 70 yaşında olmak var.

Dil öğrenmek istedin ya da bir hobi edinmek fakat yaşının geçtiğini düşünerek vazgeçmiş oldun…

Hiçbir şey için geç değildir. Hayallerinin peşinden gitmek için asla geç değil, kalbinle konuştuğun zaman göreceksin seni hayallerine yalın ayak dahi olsan nasıl koşturttuğunu.

Rabbim kuluna vermeyeceği şeyin hayalini kurdurmaz. Yaşam bir şekilde ilerleyecek, öyle ya da böyle…

Bahanelerinden kurtul. Amaçların için harekete geç.
Amaç ile araç aynı şeyler değildir sakın karıştırma! Para kazanmak bir amaç değil mesela; para kazanmak hayallerine ulaşabilmen için sadece araç olabilir.

Amacını iyi seç. Gayret et sabret ve asla vazgeçme. Kader gayrete aşıktır diye harika bir cümle duymuştum. Evet, kaderiniz gösterdiğiniz gayret ve çabanıza göre şekilleniyor aslında. Çünkü Rabbim gösterdiğiniz emeklerin asla zayi olmasına izin vermez.

Vazgeçilmez ve net kararların olacak. Kararlarına sahip çıkmayı bileceksin. Sonuç başarısız da olabilir. Tecrübe olarak göreceksin. Belki de gerçekleşmesi için en uygun zamanı bekliyordur. Bilemezsin.

Geç kalmışlığınızdan vazgeçin. Aldığınız nefes var ise henüz geçekaldığınız bir şey yok demektir.

Hayretle dinlediğiniz başarı öykülerinin sahipleri, senin benim gibi bir insan. İnsanın insana üstünlüğü yalnız ALLAH katındadır. O yüzden hayret etme, gayret et, sabret. Sonu da inşallah selamet.
Sağlıkla kalın. “HOŞÇA” kalın..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir