Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan Basın Toplantısında Konuştu

Bugün öğlen saatlerinde Türkiyeye gelen Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’yı Bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Beştepe de resmi törenle karşılamıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmeler sonrasında basın toplantısında konuştu.

İşte o konuşma:

“Arnavutluk,dost ve kardeş; müttefik bir ükedir. Bizler asırlar boyunca birlikte yaşamış, birlikte mücadele etmiş,Tarihe silinmez izler bırakmış 2 kardeş ülkeyiz.

İlhamını ,kadim tarihimizden bu bağları daha da güçlendirmeyi kendimize görev addediyoruz. Başbakan Rama ile gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde ikili ilişkilerimizi kapsamlı bir şekilde ele aldık.

Ziyaret vesilesiyle az önce “Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi” kurulmasına ilişkin ortak siyasi bildiriyi imzaladık. Böylelikle ilişkilerimizi stratejik ortaklık seviyesine çıkardık. Attığımız bu adım her alandaki işbirliğimizin daha da geliştirilmesine imkân tanıyacaktır.

Türkiye Arnavutluğun en büyük dördüncü ticari ortağıdır. Müteahitlik hizmetleri de dikkate alındığında toplam 3.5 milyon dolarlık yatırımla Arnavutluk’ta ki en büyük dış yatırımcı konumundayız.

Arnavutluk’ta faaliyet gösteren 600’ü aşkın firmamız yaklaşık 15 bin Arnavut kardeşimize istihdam sağlıyor. Önümüzdeki dönemde Arnavutluk’ta bilhassa altyapı ve turizm alanlarında yatırımlarımızı artırmayı planlıyoruz. Böylelikle,ekonomik işbirliğimizi de yeni bir boyuta taşımayı öngörüyoruz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir