FRANSA’DA BAĞIMSIZLIK HAREKETLERİ

Fransa’da elliden fazla etnik gurup var ve her biri geçmişte soykırıma uğradılar. Günümüzde ise baskı altında tutulup dillerinin ve kültürlerinin üzerinde asimilasyon politikaları hala devam ediyor. Sadece Afrika’da değil kendi topraklarında yaşayan azınlıklara karşı’ da uygulamış olduğu kültürel soykırım ve etnik temizlik sabıkları bir hayli kabarık. 

Avrupa’nın batış hikâyesini toplu sokak gösterileri yazacak, sokak hareketlerini engellemek için Covid salgını bahanesiyle insanları eve hapsetmeleri de sürdürülebilir bir gerçek olmadığını, toplumları kitleler halinde uzun süre evlerinde tutamayacaklarını artan depresyon sayılarından anlayacaklar. Bu guruplardan bazılarının malum baskı ve yıldırmalardan etkilemediği ve bağımsızlık istekleri, şu sıralar her ne kadar sokaklar salgın nedeniyle halka kapatılmış olsa ’da, zorunlu karantina süresi bitimi bu gurupların özgürlük hareketlerini tekrar cesaretlendirecektir.

Fransa’sız ahlaki kültürü yok oldu,  dinsiz toplumun % 40’lara ulaşması, ensest ilişkilerde artışın yasal bir kisveye bürünmüş olması, artan israf ve kiliseye gitme oranının % 20’lere düşmesi hatta madde bağımlılığından kaynaklanan ölümlerin endişe alarmı veriyor olması; Fransız yönetiminin aklının karışmış olduğunu, nerede ne yapacaklarını bilemediklerini, tüm bunların ise ülkelerinin bir travmaya doğru sürükleniyor olduğunu gösteriyor. Bu gerçek, Fransız aklıselim politikacılar tarafından dile getirilse ’de karşılığını bulamadığı görülüyor.

Avrupa birliği bütçesinin % 70’i birliği ayakta tutma girişimleri için kullanılacağı söylense’ de artık anlamaları gereken bir şey var; “ Avrupa birliği denilen bir gücün dünya sahnesin ’de istenmediği ” gerçeğidir.

Avrupa ülkelerinin 21.yy’ da sanayi üretimini bırakması ve her birinin tarım ülkesi olması isteniliyor. Covid salgınıyla ’da buna zorlanılıyor.

Fransa’dan bağımsızlık isteyen etnik guruplardan üçünü sıralayacak olursak:

Savoie bölgesi:

Fransa’nın 1860’da ilhak ettiği Batı Alpler ‘de İtalya ve İsviçre sınırında bulunan Savoie bölgesi 6.028 km² alan 432.716 nüfusa sahip, dağlık bir alan olduğu için daha çok kış sporlarına elverişli bu bağlamda ekonomisi turizme dayalıdır.

Bu bölgede yaşayan ayrılıkçı guruplardan birisi bağımsızlık ilan etme girişiminde bulundu. 1860 anlaşmasının artık geçerli olmadığı iddialar arasında yerini alırken, Savoie’nin artık bağımsız bir devlet olması gerektiğini dile getiriyorlar.

Bölgedeki Haute-Savoie’da Morette askeri anıtı karşısında toplanan özgürlük ve demokrasi yanlısı halk bağımsız bir Savoie devletinin kurulduğunu ilan etti.  Bu gerçek şimdilik çok ses getirmese ’de diğer bölgelere bağımsızlık için bir işaret fişeği olduğu izlenim veriyor.

Bretonlar: 

Yüzölçümü 27.208 km²   Nüfusu 3.320.000 merkez şehri Rennes’ dir. Bretonlar; aslen Britanya adasından gelmiş ve Fransa’ya yerleşmiş dil ve kültür baskısı altında sürekli ezilmişlerdir. Kendilerine temsil yetkisi verilmemiş ve özellikle tüm azınlıklara uygulanan ekonomik kalkınmadan ayrı tutularak cezalandırılmaya çalışılmış bir azınlık guruptur. Kendilerine ait radyo ve yerel gazetelerle kültürlerini korumaya çalışıyorlar.

Korsika :

Korsika Ulusal Cephesi ada için bağımsızlık ve adaya yerleştirilen Fransız göçmenlerin adadan çıkarılmasını talep ediyor. Nüfusları 320.000 civarındadır ama nüfus üzerinde ’ki oynamalarla ada’ da sayıları belli bir sayı üzerine çıkartılmıyor. Korsika’lılara daha çok ekonomik baskı uygulanıyor iş alanları Fransızların elinde olması işsizliği artırırken, bu durum toplumlar arasında’ ki kırılganlığı artıran etkiler arasında yerini alıyor.

Bu fay hatlarının Fransa’nın Afrika’dan çekilmesi orta doğuda ’ki etkinliğinin azalmasıyla birlikte kırılması sağlanacaktır.

Avrupa’nın ve Fransa’nın dünya siyasetinde istenmeyen kişiler ilan edilmesi üzerlerinde ’ki baskının artırmasını’ da zorunlu kılıyor.

Avrupa sanayisinin Türkiye’ye taşınma politikası ise ülkemizde son haftalarda dile getirilen adalet ve ekonomik reform düzenlemesi, Avrupa sanayisinin gelmesini ve yatırımı kolaylaştırıyor olması, üzerimizde olan tehditleri artırıyor. Akdeniz’de ticari yük gemimize yapılan baskını, çıkarılacak olan bu reform paketini engelleyeme yönelik bir hareket olarak görebiliriz.

4 thoughts on “FRANSA’DA BAĞIMSIZLIK HAREKETLERİ

 • 27 Kasım 2020 tarihinde, saat 12:06
  Permalink

  Tebrikler yüreğine kalemine sağlık👏

  Yanıtla
 • 27 Kasım 2020 tarihinde, saat 21:18
  Permalink

  Tebrikler güzel olmuş. Bence batının çöküşü kendi ahllaksızlıklarından olacak Yazında çok farklı konulardan ve ayrılıkçı guruplardan da bahsetmişim ama ben ahlaksızlıkları dahada öne çıkacak

  Yanıtla
 • 27 Kasım 2020 tarihinde, saat 23:02
  Permalink

  Eline diline sağlık kardeşim güzel olmuş

  Yanıtla
 • 29 Kasım 2020 tarihinde, saat 12:21
  Permalink

  Batı hep aynı idi ülkemizdeki devşirme hainler onları bize öğle güzel anlattılarki bizde baktın onlara benzedik başardılar tsk ederiz çok güzel dokunuşlar olmuş

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir