Çavuşoğlu; AB’nin Bu Yanlıştan Dönmesi Lazım

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Dışişleri Bakanlığı ve bağlı kurumların 2021 yılı bütçelerinin görüşmeleri başladı.

Plan ve Bütçe Komisyonu, AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz başkanlığında toplandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bakanlığının 2021 yılı bütçesinin sunumuna başladı.

Bütçe görüşmelerinde Çavuşoğlunun sunumunda yer alan konular bu şekilde:

“Türkiye’nin ve Kıbrıs Türkleri’nin parçası olmadığı hiçbir girişimin başarıya ulaşması mümkün değildir. Sayın Cumhurbaşkanımızın Doğu Akdeniz konulu konferans önerisi üzerine AB’yle çalışmalarımız sürüyor.”

“40 yılı aşkın süredir çatışmaların sürdüğü Afganistan’da, barış ümitleri Afganlararası Müzakerelerin başlamasıyla yeniden canlandı. Afganistan’ın hakettiği barışa kavuşması için çaba gösteriyor, müzakere çabalarına gerekli desteği veriyoruz.”

“10 yıldır istikrarsızlık içindeki Suriye’nin artık terörden arındırılması, halkının beklentilerini karşılayacak siyasi bir çözüme, istikrar ve huzura kavuşması en başta bizim arzumuz ve hedefimizdir.”

“Azerbaycan dirayetli liderliği ve kahraman ordusuyla sahada kazandığı başarıyla 30 yıllık statükoyu değiştirmeyi başardı. Bundan sonra da kardeş Azerbaycan’ın haklı davasını desteklemeye devam edeceğiz.”

“Bazı üyeler ülkemizle ikili sorunlarını AB’ye taşımakta.Sözde bir üyelik dayanışması maskesi takmışlar. AB’nin bu yanlıştan dönmesi lazım.AB’nin yaptığı hataları anlamasını ve Türkiye’nin üyeliğinin Birliğe katacağı değeri görmesini bekliyoruz.”

Bakan Çavuşoğlu’nun görüşmelerin sonunda;

“Komisyon toplantısına görüş, öneri ve sorularıyla katkı sağlayan milletvekillerimize ve tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir