HAYALLERİNİZİ GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN KURUN

   

HAYAL nedir?  Zihinde tasarlanan, canlandırılan ve gerçekleşmesi özlenen şey, düş, imge, hülya; görüntüdür.

Günlük yaşantımızda onlarca hayal sığdırırız zihnimize. Keşkelerimizin altında örselenmiş,  gerçeklemesini özlemle beklediğimiz, bir nevi yaşayamadıklarımız, sahip olamadıklarımız, düşlerimiz…

 Daha önce ki bir yazımda; hayaliniz varsa umudunuz da var demiştim. Eğer ki bir hayaliniz varsa, gerçekleşecek günü beklemek adına gün gün yeşerttiğiniz umutlarınız da var demektir. Düşlerinizi önce kendiniz için kurun. Kendi mutluluğunuz için…  Başkasının hayallerinde kendinize yer aramayı bırakın. Kendinize ait hülyalarınız olsun. Öyle çok ütopik, gerçekleşmesi için senelerce beklemeniz gerekecek düşlerinize bir ara verin. Hayat kısa… Misal veriyorum: kendinizi bir elbisenin içinde mi hayal ettiniz. O ayki bütçenizde hayal ettiğiniz elbiseyi giymek için yer ayırın… Alın o elbiseyi. Her ay gerçekleştirilecek bir hayal hedefi belirleyin mesela.  Bu ay zihninizde bir yere gitmeyi tasarladınız. Daha önce hiç gitmemişsiniz. Fotoğraflara bakıp iç geçirmişsiniz, keşke burada olsaydım şimdi demişsiniz. Alın size gerçekleştirilecek bir hayal hedefi daha. Gidin oraya. Düşük bütçeyle inanın ülkemizde gidebileceğiniz ilk defa görüp, ufkunuzu genişletebileceğiniz harika yerler var. Güzel anılar biriktirin ki, hatırlayınca sizi üzecek kötü anılarınıza yer kalmasın.

Meslek hayatınızda, yaşam döngünüzde hangi kimliğe sahipseniz: anne, baba, evlat, arkadaş, eş…  En iyisi olmayı hayal edin… Önce kendinize sonra da insanlığa faydalı bir birey olmayı hayal edin mesela… Kendinizi daima en iyi yerlerde düşünün. (En iyi yerler derken de lütfen somut olarak algılamayın.)  En lüks restaurantta yemek yemek değil, illa marka takıntınızın olması değil, popüler kültüre uyum sağlamaya çalışmanız sizi en iyi yapmaz. Anlatmak istediğim, hangi kimliğe sahipseniz en iyisi olmayı düşleyin. Hayal edin; en iyi evlat sizsiniz, bu devirde sizin gibi bir eş daha yok, en iyi arkadaşsınız dostluğunuzu isteyene. Her şeyden önce iyi bir insansınız. Mükemmel olmaya çalışmaktan bahsetmiyorum. Mükemmeliyetçilik anlayışını da henüz idrak etmiş değilim zaten.  Benim bahsettiğim; hedeflediğimiz, olmasını istediğimiz iyiliklerimiz de olsun hayallerimizde… İnanın iyiliğin verdiği huzurun da muazzam bir hazzı var.

Bazen insanı tek başına hayal kurmakta kederlendirebiliyor. Haklısınız. Kimi zaman hayallerimize ortak insanlar bekleriz. Asker yolu gözler gibi. Lütfen hayallerinize dahil edeceğiniz şahısların giriş biletleri olsun ellerinde. Ancak o biletlerle dahil olabilsin hayallerinize. Her elini kolunu sallayan, sığınacak liman arayan istediği zaman giremesin… Biletin fiyatı da öyle fahiş olsun ki ender insanlar dâhil olabilsin düşlerinize.  Vefayla, doğrulukla, iyilikle, hoşgörüyle, sadakatle, özü sözü bir olmakla, pozitif düşünceyle, içten samimi bir tebessümle, dürüstlükle ödeyebilsinler ancak. Bunlar dan biri bile eksikse, giremesinler hiç hayallerinize… Hayallerinizi gerçekleştirdikçe, biriktireceğiniz mutlu anılarınıza, lütfen leke düşürecek insanları dâhil etmeyin. 

O zaman ne yapıyoruz? Önce bir hayal rotası belirliyoruz. Ve gerçekleştirmek için adımlarımızı atmaya başlıyoruz. Mesela benim bu haftaki hayal rotamda Kapadokya ya gidip, o balonların biriyle uçmak var. Bol bol fotoğraflayıp hatıralarıma yenilerini eklemek var. Allah’ın izniyle gerekli şartlarımı tamamladım ve bu hafta sonu gidiyorum. Geriye dönüp baktığımda” vay be Esra ne kadar çok hayalini gerçekleştirmişsin aferin sana” deyip kendimi takdir etmeyi hedefliyorum. Size de tavsiye ederim.. 

 Her daim “HOŞÇA” kalın. “İYİLİKLE” kalın. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir