KAMUOYU DENETİMİ VE BELEDİYELER

Denetim, hayatın her sahasında en çok ihtiyaç duyduğumuz şeylerden biri.

Genel olarak denetimi İDARİ ve YARGISAL denetim olarak sınıflandırırız.

Ama hep de şikayet ederiz ikisinden de.

İdareye de güvenmeyiz, çoğu zaman yargıya da güvenmeyiz. 

Ne zaman ?

İşimize gelen,istediğimiz kararları vermedikleri zaman.

Gelişmiş ve standartların oturduğu toplumlarda bir de KAMUOYU DENETİMİ denilen kavram var.

Toplum, çoğunlukla sivil toplum kurumları ve muhalefet kesimleri, yapılanları edilenleri , oluşum aşamasında iken denetlerler. Sürece dahil ettirirler kendilerini. 

Özgüveni yüksek ve ayakları sağlam basan idareler de , en çok kamuoyu denetimlerini önemserler. Bu nedenle bütçeleme , stratejik plan ve performans programlarında milleti işin içine ortak ederler edebildikleri kadar. Bunun mekanizmaları var.

Yerel idarenin kamuoyu denetimine açık olabilmesinin ilk koşulu, ekonomik ve sosyal özgürlüğü olan, tavuklu pilav ve bir salon için belediye başkanına ihtiyaç duymayan, ilgili ama bilgili, konuştuğunda kelimelerle idarecileri nakavt edebilecek güçleri olan sivil toplum temsilcilerinin olmasıdır.

Diyelim ki bu yok. Belediyemizin faaliyetleri, aldıkları kararlar kamuoyu denetimine açık olmasın mı ? Elbette olsun. Olmak zorunda. 

Belediye başkanı olarak ben, ilçemdeki sivil toplum kuruluşlarını, bana muhtaç olan gruplar olarak görmekten vazgeçeceğim, belediyenin özellikle onları ilgilendiren faaliyet ve hizmetlerinde görüş,yorum,eleştiri ve öneren olarak katkılarını alacak yeni bir koridorun yolunu açacağım.

Böylece bir sonraki nesil’e gelenekselleşmiş şekilde güzel bir miras bırakmış olacağız hepbirlikte.

Bilinçli vatandaşlar olarak, bu saydıklarımı hangi siyasi parti olursa olsun, onun adaylarından bir taahhüt olarak istemek , geleceğimizi yeşillendirmek, çocuklarımıza daha rahat bir dünya bırakmak ve şeffaflık demek olacak. 

Boş lakırtılardan öte, bunları duyacağımız BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI’na ülkemizin bundan sonra çok daha fazla ihtiyacı var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir