TEMİZ TOPLUM DERNEĞİ GENEL BAŞKANI BİLAL AY: UYUŞTURUCU İLE MÜCADELEDE TALEBİ AZALTACAK ÖNLEMLER ALINMALI

Temiz Toplum Derneği Genel Başkanı Bilal Ay, uyuşturucu ile mücadelede yeni bir anlayışa ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Temiz Toplum Derneği Genel Başkanı Bilal Ay, uyuşturucu bağımlılığı ile mücadelede farklı yöntemlere de kapı aralanması gerektiğini söyledi. Sadece narkotik adımların sorunu çözmediğini dile getiren Ay, “Özellikle son dönemde başarılı operasyonlara imza atılıyor ancak bu sac ayağının sadece bir kısmı. Narkotik operasyonlarla, sadece narkotik operasyonlar sonuca gidebileceğimizi düşünmek iyi niyetli ancak sahada görüyoruz ki gerekli başarıya ulaşmıyor” ifadelerini kullandı.

TEK YÖNLÜ MÜCADELE SORUNU ÇÖZMEZ!

Uyuşturucu ile farklı kanallardan mücadele etmenin şart olduğunun altını çizen Bilal Ay, “Şunu da ifade etmiş olayım. Uyuşturucu ile mücadele topyekûn yapılması gereken bir hadise. Sadece polisiye tedbirlerle, sadece hukuk sistemi ile sadece STK’ların ya da ailelerin çalışmalarıyla önlenebilecek bir vaka değil bu. Ya da sağlık sisteminin tek başına altından kalkabileceği bir yük değil! Herkes elini taşın altına koymalı, entegre ve birlikte bir mücadele ortaya koyulmalı” dedi.

ARZDAN ÇOK TALEBİ AZALTACAK ÖNLEMLER ALINMALI

Uyuşturucu arzının engellenmesinin önemli olduğunu ancak talebin önüne geçilmesinin daha önemli olduğunu vurgulayan Bilal Ay, “Ülkemiz uyuşturucu ticaretinde hem hedef nokta hem de transit geçiş noktası. Bu açıdan, bir bağımlı maddeye ulaşmak istediğinde bunu bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Operasyon haberlerinden dahi nerede uyuşturucu bulabilecekleri hakkında bilgi sahibi olduklarını söyleyen bağımlılarla görüştük. Bu yüzden, bataklığı kurutmak, talebi ortadan kaldırmak, gençlerimizi bilinçlendirmek zorundayız. Bu da sadece devletin yapması gereken bir şey değil. STK’lar, öğretmenler, imamlar, kanaat önderleri yani hemen herkes bir mücadele ortaya koymalı” diye konuştu.

TERÖRE DE FİNANS SAĞLIYOR

Terörün önemli finans kaynaklarından birisinin de uyuşturucu olduğunu ifade eden Başkan Ay, “Hemen herkesin bildiği narkoterör diye bir kavram var. Ülke olarak bununla da mücadele ediyoruz. Gençlerimizi korumak için attığımız her adım, terörün finansmanına ve doğal olarak teröre de indirilmiş bir darbe aslında. Uyuşturucu ile elbirliği ile herkes mücadele etmeli ” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir