Restorasyon Nedir?

Öncelikle bu kelimenin anlamına bir bakalım. Sonrasında da bizim yaptıklarımıza bakalım.
Restorasyon; eskiyen veya bozulan herhangi bir şeyi aslına ve orijinal haline uygun tamir etme ve onarma işlemidir.
Bizler ise yıllar boyunca eskiyen ve yaşlanan tarihimizi restorasyon adı altında modifiye ettik. Modifiye nedir derseniz bozulan yada eskiyen veya tamamen keyfi olarak aslına uymayan orijinalliği bozarak yapılan yenileme ve yükseltme işlemidir.
Biz tarihimizi hep yanlış restore ederek onu canlı tutmaya çalışsakta aslında ruhunu öldürdük. Makineye bağlı bitkisel hayatta bıraktık. Biz aslında hatıralarımızı öldürdük. Geçmiş ile geleceğin bağını kestik.
Bunu şimdi anlamayacağız belki, ama ilerde torunlarımız görüp fark ettikçe tarihine sahip çıkmayan sorumsuz bir toplum olarak suçlayacak, belkide tarih düşmanlığı ile suçlayacaklar. Biz bugün nasıl suçlu buluyorsak onlarda bizi suçlu bulacaklar.
Şunu unutmayalım ki tarih bir mirastır. Çocuğuna ve torununa bırakacağın en güzel şey tarihindir. Seninle övüneceği bir tarih…
Bugün bizim tek yapmamız gereken şey bu miraslara sahip çıkıp doğru restorasyon yapmaktır. Vesselam…

Ihlamur Yıldız Caddesi üzerinde bulunan Tarihi Yusuf İzzettin Paşa Konağının nasıl yanlış restore edildiği ve bütün tarihin katledilmiş olduğunu gösteren iki görseli sizinle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir