Beyaz Pirincin Zararı

Toplamda 21 ülkede 130 bini aşkın katılımcı üstünde neredeyse 10 yıldır yapılan incelemeler vardı. Bu incelemeler beyaz pirincin diyabetle ilişkili olduğunu ortaya koydu. Çalışmada yer alan ülkeler arasında Türkiye de vardı.

Günümüzde beyaz pirinç her ne kadar sağlıklı bir besin olarak görülse de yapılan geniş kapsamlı yeni bir çalışma, bunun aksini ispatladı. 21 ülkede toplamda 130 binin üzerinde insanda yapılan incelemeler, yüksek diyabet riskinin beyaz pirinç tüketimiyle bağlantılı olduğu gerçeğini ortaya koydu.

Peki bu çalışma hangi ülkeleri yapıldı? Diğer araştırmaların aksine çalışmalarını küresel ölçekte düzenlemek isteyen araştırmacılar, Arjantin, Bangladeş, Brezilya, Kanada, Şili, Çin, Kolombiya, Hindistan, İran, Malezya, Pakistan, Filistin, Filipinler, Polonya, Güney Afrika, Suudi Arabistan, İsveç, Tanzanya, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Zimbabve’de çalışmalar yaptı.

Çalışmaya 21 ülkeden yaşları 35 – 70 aralığında olan 132.373 kişi katıldı. Katılımcılar, tam dokuz buçuk yıl boyunca gözlem altına alındı. Çalışmaya katılan kişilerin 6.129’u bu süreç boyunca diyabet hastası oldu. Çalışmada her bir katılımcı günde ortalama 128 gram beyaz pirinç tüketti.

Çalışmanın sonuçlarına göre en yüksek beyaz pirinç tüketim oranı, günde ortalama 630 gramla Güney Asya bölgeleri oldu. Bu bölgeleri 239 gramla Güneydoğu Asya ve Çin takip etti. Yüksek oranda pirinç tüketimi, buğday, kırmızı et ve süt ürünlerinin tüketiminin daha az olmasına yol açtı.

Hindistan’da beslenme uzmanı olan Priya Kathpal, çalışma hakkında “Her beyaz pirinç tüketen ailenin diyabetik bir üyeye sahip olacağını söyleyemem. Bu daha çok ne kadar pirinç tüketildiğine, pirinçle ne tüketildiğine ve pirincin ne sıklıkla tüketildiğine bağlı” yorumunda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir