Bilim Kurulu Üyesine Göre Aşı Ne Zaman Çıkacak?

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, korona virüs pandemisi sürecinde yapılan çalışmalara dair açıklamalarda bulundu. 

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, ülkemizdeki covid19 aşısı çalışmaları hakkında bilgi verdi. İlhan’a göre yılbaşı sonrası aşıyı piyasada görebiliriz.

Prof. Dr. İlhan, antikorların korona virüs teşhisi sonrasında 4 ay koruma sağladığı yönündeki araştırmayı değerlendirdi ve ülkemizde gerçekleştirilen aşı çalışmaları hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu. 

Antikorlar konusunda açıklama yapan Prof. Dr. İlhan,  “Vücutta yeterli seviyede antikor olması, tekrar o hastalığa yakalanmaktan koruyor demek. Bir hastalıktan korunmak için ya aşı yolu ile antikor üretiyoruz ya da o hastalığın geçirilmesi yolu ile antikor üretilmiş oluyor. Eğer yeterli düzeyde antikor yoksa kişiler tekrardan hasta olabilirler. 

Bazen duyuyorum, görüyorum çok üzülüyorum. Koronavirüs tanısı almış, evde izolasyon koşulu verilmiş ya da yakınlarına karantina koşulu verilmiş, ama vatandaşlar bunu hiç dinlemiyorlar. Dışarıya çıkıyorlar, parka-bahçeye gidiyorlar, ‘zaten evdeyim’ diye düşünüyorlar. ‘Ben koronavirüs geçirdim, iyileştim, dışarıda dolaşabilirim, bana bir şey olmaz’ diye düşünmemesi gerekiyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir