ABD’li Şirketten Ankara’da Dev Yatırım

Pandemi nedeniyle dünya ekonomilerinde küçülme ve yatırımlarda düşüş yaşanırken, ABD’li enerji şirketi Taronis Fuels, dikkat çeken bir yatırımla Türkiye’ye geldi. Üç bakanlıktan onay alan şirket, Ankara’da 500 milyon dolarlık yatırımla hidrojen enerjisini sanayide kullanmayı sağlayan ilk gazlaştırma ünitesini hizmete aldı.

Fuels, Ankara’da 50KW güce sahip, ‘mobil plazma ark gazlaştırma ünitesini hizmete aldığını da duyurdu. Tamamlanan üniteyi, çalışır durumda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Ticaret ve Maliye Bakanlığı müfettişlerinin denetimine sundu. Bir grup gazeteciyle bir araya gelen Mahoney, yenilenebilir enerjiye odaklanan şirketin kamuyla temiz enerji çalışmaları yaptıklarını aktardı.

“Hükümetle ve iş dünyasıyla yapılan toplantılar sonucunda biz bu yatırımın 500 milyon doları geçeceğini düşünüyoruz” diyen Mahoney, şunları söyledi: “Önümüzdeki 2 yıl zarfında özellikle komşu ülkelerle genişlemeyi düşünüyoruz Türkiye üzerinden. Gelecek yıl başlayacak ihracat odaklı modelle 100 milyon dolarlık yatırıma başlayabileceğimizi düşünüyoruz. Büyük şehirlerde genişlemeyi düşünüyoruz. Gaz çok kolay transfer edilen bir emtia olmadığı için büyük kentlerde olmamız gerekiyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir