Uygulanan ÖTV Değişikliği, Otomobil Fiyatlarına Nasıl Etkiledi?

Cumhurbaşkanlığının yeni kararıyla motorlu taşıtlar için yapılan ÖTV oranı ve matrahındaki değişikliğin ardından bazı otomobil fiyatlarında indirim olurken bazı modellerde yükseliş oldu. Motor hacmine göre bazı modellerde düşüş yaşanırken bazılarında ise ciddi zamlar oldu.

Bugün resmi gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla birlikte otomobil alımlarında tüketiciye yansıtılan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranı ve matrahında yeni değişiklikler yapıldı. Bu değişiklikle birlikte özellikle lüks ithal otomobillere uygulanan ÖTV oranı artırıldı. Bu sonuçta bazı araçların ücretinde düşüşler yaşanırken bazı araçlarda da neredeyse 100 bin TL’ye varanzamlar gerçekleşti. 

Yurtdışından ithal edildiği için cari açığa olumsuz etki eden otomobil satışlarını azaltmak için alınan bu kararda, ithalatın azaltılması ve yerli üreticinin desteklenmesi amaçlanıyor. Bu sebeple motor silindir hacmi aralıkları ve Özel Tüketim Vergisi matrahlarına göre otomobillerin fiyatlarında değişiklikler yaşandı.

Yeni kararla birlikte 1600 cc altında motor hacmine sahip olan otomobillerin vergisiz satış bedeli 70 bin TL’den 85 bin TL’ye yükseltilirken, 1600 cc altında olan ve ÖTV matrahı 130 bin TL’yi aşan otomobillerin ÖTV oranı ise yüzde 60’tan 80’e yükseltildi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir