Doğu Akdeniz

Libya’da işi silah yerine diplomasiyle çözme niyetimiz ve Sirte Cufra harekâtını geciktirmemiz şu sıralar bize dezavantaj olarak geri dönmeye başladı. 

Anlaşılan o ki Türkiye, Libya cephesini Eylül sonuna kadar soğutmaya alacak Mısır’ın Rusya’dan yenialdığı uçaklar ve S 300’lerin Libya’ya yerleştirilmesive maalesef Türkiye’nin destek bulduğu ülkelerin askeri açıdan küçük olması elini kolunu bağladı. Hulusi Akar’ın “Libya hattında yapılacak saldırılara misliyle karşılık verilecektir” açıklaması orada çatışma istemediğimizin yetkili ağızlardan yapılmış en önemli açıklaması oldu. 

Türkiye yaptığı üst üste hamlelerle Libya’daki rakiplerinin dikkatini Ege denizine çekmeye çalışıyor eğer şartlar istediğimiz minvalde giderse Libya hattı beklemede kalacak ve Kıbrıs seçim sonuçlarına kadar işi uzatmaya çalışacağız ama yüksek ihtimal Kıbrıs seçim sonucu ya da sonrası için gelişecek olaylar işi Türk ordusunun Ada’da bulunmasını sorgulatmaya götürecek. 

Aynı zamanda Libya’da umduğunu bulamayan Fransa, Kıbrıs ve Lübnan üzerinden Türkiye’yi sıkıştırmak istiyor hatta durumu Afrika ülkelerinde bazı gazetelere Türklere iş vermeyin haberleri yaptırmaya kadar götürdü.

Fransa’nın şimdilik sadece Kıbrıs’ta işleri iyi gidiyor fakat Libya ve Lübnan için aynı şeyi söyleyemeyiz,Macron’un Lübnan’ın siyasi rejimini sorgulayan açıklamalar yapması sonrasında MevlütÇavuşoğlu’nun “ Lübnan’da yaşayan Türkmenlerin talep etmeleri halinde kendilerine Türkiye cumhuriyeti vatandaşlığı verilecektir.” sözleri“oyununu görüyorum bende Lübnan’dayım ve soydaşlarımın haklarını koruyacağım.”Açıklamasıyla gelen resti epey etkili oldu.

Artık uluslararası hukuk ve anlaşmaların bir önemi de kalmadı Fransızların Kıbrıs adasına savaş uçaklarını indirmesi garantörlük anlaşmalarına aykırı bir durum olmasına rağmen İngilizlerden ses çıkmaması bu işe göz yumdukları anlamı taşıyor ve bu gerçek vatansever Kıbrıs Türk’lerinin seçim sonuçlarını epey etkileyecek.

Almanlar irini operasyonu çerçevesinde bir savaş gemisini Libya’ya gönderiyor fakat orada fazla tutunamayacak denetleyeceği bir şey kalmadı rotasını değiştirerek gideceği son adresi Kıbrıs olacak.

Kıbrıs adasında İngiltere’nin hali hazırda askeri üstlerinde 130 savaş uçağı var buna ilerleyen aylarda Fransa’nın 30 uçak eklemesini Almanya’nın da bu konuya katkıda bulunmasını beklemeliyiz.

İtalya’da gelmek isteyecektir fakat onların boyunu aşan bir durum, diğer Avrupa ülkesi İspanyanın Libya konusunda ve diğer doğu Akdenizpaylaşımında sessiz kalması paylaşım konusunda durumunu biraz güçleştiriyor.

Kıbrıs’ta ki bu gelişmeler her ne kadar bizim için tehdit oluştursa da ülkemiz adına büyük bir avantaja dönüşecek. Rusya’nın Kıbrıs adasına çıkması engellenmiş olacak aynı zaman da yakın tarihte gerçekleşecek Türk Yunan savaşı için güney cephemiz müttefiklerimizce korunmuş olacak. Bir sonra ki adımda Kıbrıs adasının güney doğu tarafına yapılacak operasyonumuzu NATO şemsiyesi altında gerçekleştirmek bize yönelik uluslararası tepkileri azaltacaktır.

Bu aynı zamanda müttefiklerimiz içinde önemliçünkü Türkiye’ye yapacakları yardımla aslında dini bir beklentileri olan; “ Hz. İsa’nın (as ) manevi şahsını yere indirme” şerefine nail olacaklar. 

Suriye’deki duruma benzer bir hal yaratmadan yani müdahale edeceğini haftalar boyu davul çalarak ilan etmeden hızlıca ege adalarına müdahale edilmeli en önemlisi Girit adasına yapılacak bir çıkartma harekâtıhem Libya’da hem de doğu Akdeniz’de elimizi güçlendirecek. Birleşmiş milletler ne der Avrupa ve NATO nasıl karşılar endişesi kapılmadan Girit’in tamamının alınması şart.

Azerbaycan Ermenistan cephesinde şu şartlarda bir şey olmayacak bu sadece dikkatimizi dağıtmamız üzerine kurgulanmış bir oyun. Fakat İdlip kaşınacak bize oradan şantaj yapacaklar çünkü orası bizim yumuşak karnımız.

Lübnan’ı ise bu paylaşım savaşında yatışan durumuna göre en sona bırakıyorum orada neler yapabileceğimizi üst düzey açıklamalarla söyledik,beklemedeyiz İsrail’in oraya müdahalesine kadar sabretmeliyiz.

Oluşacak tüm bu karmaşa Kıbrıs için gelen Avrupalıların dikkati ve önem derecesi Lübnan’açevrildiğinde ikinci büyük avantajı sağlamış olmakla beraber ipler bizim elimize geçmiş olacak.

14 thoughts on “Doğu Akdeniz

 • 20 Ağustos 2020 tarihinde, saat 14:38
  Permalink

  Güzel katılıyorum

  Yanıtla
 • 20 Ağustos 2020 tarihinde, saat 14:55
  Permalink

  Cok güzel ve anlaşılır yalın bir yorum olmuş tsk ederiz

  Yanıtla
 • 20 Ağustos 2020 tarihinde, saat 16:28
  Permalink

  Gayet yerinde olmuş yaklaşımınız tebrik ediyor ve size katılıyorum👍👏

  Yanıtla
 • 20 Ağustos 2020 tarihinde, saat 20:21
  Permalink

  Kalemine sağlık.kardeşim

  Yanıtla
 • 21 Ağustos 2020 tarihinde, saat 05:44
  Permalink

  Abi ülkemizi eski günlerdeki gibi emir altına alıp kıbrıs ve libya da istedikleri gibi at koşturmak istiyorlar ama gel gorki TÜRKİYE eski TÜRKIYE değil artık kimseden emir almıyor ve emir vermeye dikleniyorsak ve birilerinin morali bozulduysa güzel şeyler oluyor demek

  Yanıtla
 • 22 Ağustos 2020 tarihinde, saat 06:43
  Permalink

  Bu coğrafyada at koşturmak en zor meziyet.Şartlar kısa vadede aleyhimize olsada uzun vadede biz kazanacağız inşaallah.

  Yanıtla
 • 22 Ağustos 2020 tarihinde, saat 16:28
  Permalink

  Herşeyi plânlamışlar zaten boş bir zemin de lübnan da bomba bantladı başbakan ı istifa ya zorladilar oradada kısa zaman da bir iç savaş çıkartırlar maksatları petrol.

  Yanıtla
 • 24 Ağustos 2020 tarihinde, saat 12:33
  Permalink

  👍tebrikler güzel tespit

  Yanıtla
 • 26 Ağustos 2020 tarihinde, saat 21:16
  Permalink

  Tebrik ederim 👍👏👏👏

  Yanıtla
 • 19 Ekim 2020 tarihinde, saat 13:37
  Permalink

  Bir olmak diri olmak zamanı iyi bir yazı hocam sizi takip ediyorum

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir