HER DERDE DEVA İLACINIZ, İÇTEN BİR KAHKAHANIZ

Gülmek, tebessüm etmek yalnızca bir insanın güzel görünmesini sağlamıyor. Aynı zamanda hem fizyolojik hem de psikolojik rahatsızlıklarınıza ilaç gibi geldiğini biliyor muydunuz? 

-Yapılan araştırmalara göre gülmek, psikolojik ve fizyolojik açıdan da bir sağlık ve denge belirtisidir.

-Soğuk algınlığından korur.

-Şeker hastalığına karşı korur.

-Tansiyonun dengede kalmasını sağlar.

-Vücuttaki ağrıların azalmasına neden olur.

-Stresi yok eder.

-Mutlu hissettirir.

-Saldırgan ve sinirli olmayı engeller.

-Fiziksel olarak iyi hissetmenizi sağlar.

-Sindirime yardımcı olur.

-Kötü huylu tümörlerle mücadele eder.

-Kahkaha sırasında yüz, göğüs, karın iç organları ve sindirim sistemindeki kaslar uyarılır. Solunum derinliği artar

-Bir kişi günde 10 dakika kahkaha atarsa, 30 kalori yakar.

Bilimsel sonuçların yanı sıra, güzel ahlakın esaslarından da biridir güler yüzlü olmak. Peygamber Efendimiz  (S.A.V) bu konuda da bize önder olmuş , bir hadisinde şöyle demiştir: “Din kardeşini güler yüzle karşılamaktan ibaret bile olsa, hiçbir iyiliği küçümseme.”   (Müslim Birr, 144) Alemlere rahmet iki cihan serveri Efendimiz (sav) bize sadakayı çok vermemizi telkin etmektedir. “Verecek bir şeyimiz yok Ya Rasülallah” diyenlere de “İnsanlara tebessüm etmeniz de bir sadakadır” buyurmuşlardır. Yüce Rabbimızın şu nimetlerine bakınız. Herkese güler yüzle davranmayı sadaka vermiş gibi sevapla mükâfatlandırıyor. Bir insan olarak rastladıklarına verdiğin selâmdan, sorduğun hatırdan bile mükâfat kazanıyorsun.  

Gülmek öyle güzel bir eylem ki, hem bedenen, hem ruhen hem de dinen her açıdan size iyi geliyor. Benim en güzel alışkanlıklarımdan biridir mesela gülmek, yaşadığım tüm olumsuz durumlar karşısında her daim yanımda taşıdığım antidepresanımdır. Ve bu alışkanlığıma kasteden her türlü şeyi hayatımdan uzaklaştırma kararı aldığımdan beri, inanın tebessümün tüm fizyolojik etkilerini bir bir deneyimledim. Mesela vücut direnci kuvvetli biriyimdir. Kolay kolay uzun süren, dayanılmaz ağrılarım olmaz. Soğuk algınlığına en son ne zaman yakalandım hatırlamıyorum. Çevreniz sizi hep gülen yüzünüzle hatırladığı için, sizi mutsuz görmeye de tahammül edemiyor. Bu da çok güzel bir şey. Çünkü tebessümünüzle çevrenize yaydığınız pozitif enerjinizden istifade eden insanlar da var. Dikkat ettiniz mi hiç bilmiyorum ama asık suratları artık fıtratlarına yerleşmiş insanların, her şeyden şikâyet etmelerine, kendilerini mutsuz etmek için hep bir sebep aramalarına ve mimiklerine yerleşen endişe ifadelerine… Oysaki tebessümü bol olan insanlar şükrü bol olan insanlardır. Kendileriyle barışık, özgüveni yüksek insanlardır. Her zaman bardağın dolu tarafıyla meşgul olan insanlardır. Böyle insanlara her yerde fazlasıyla ihtiyaç duyar hale gelmedik mi? Evimizde, iş yerimizde, mahallemizde… Tahammülsüzlüğünüz; sizin enerjinizi düşürecek, tebessümlerinize kastı olan insanlara olsun. Bir çocuk gürültüsüne değil mesela ya da havlayan bir köpeğe değil.  İşte o insanlardan koşarak uzaklaşın lütfen… Komedi filmleri izleyin, şuursuzca kahkahalar atın. Yine yapılan araştırmaya göre komedi filmi seyreden 20 kişiden 19’unda kan dolaşımının hızlandığı görülmüş. Dolaşım hızının yüzde 22 arttığı belirlenmiş. Bu ne demek hücrelerimize giden oksijen sayısının artması demek. Daha sağlıklı hücreler demek. İşte o yüzden kötü huylu tümörlerle mücadele ediyor gülümsemeleriniz. Fakat bir dram/savaş veya gerilim filmini seyreden 20 kişiden 14’ünde kan dolaşımı yavaşlamış. Yavaşlama oranının ise yüzde 35’i bulduğu görülmüş.

 Rahatça aldığınız nefesiniz, çarpan bir kalbiniz varsa; tebessüm edebilecek nedenleriniz de var demektir. Bir gülümsemeye o kadar nimet sığdıran Rabbim in sonsuz kudretine sığının. En büyük silahınız olan duanıza ve duanızın kabul olma umuduna… Birden Kanuni Sultan Süleyman in sözü gelir aklıma… Kanuni Sultan Süleyman’ın hasta yatağında söylediği söz olarak bilinen “Halk içinde mu‘teber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi” sözünün kısaca anlamı; Halk arasında devlet kadar itibarlı bir nesne yoktur. Ama aslında dünyada bir nefeslik sıhhat gibi saadet ve zenginlik olmaz. 

Son olarak diyorum ki: her derde deva olan içten kahkahalarınızı çoğaltın… Sadaka yerine geçen tebessümlerinizle, belaları başınızdan uzaklaştırın… Mutlu değilseniz, mutlu edemezsiniz… 

TEBBESSÜMLERİNİZLE GELEN SIHHATİNİZ BOL OLSUN.

HOŞÇAKALIN. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir