Ah Veysel Usta Bu Sende Ki Aşk Olmasa

Türkülerimiz kimi vakit anne kucağı sıcaklığında can bulmuş, kimi vakit ölüm ve ayrılık acısıyla yoğrularak feryada dönüşmüş, kimi vakit kadere boyun eğişin sessiz çığlıkları arasında çırpınırken, kimi vakitte zulme, haksızlığa, merhametsiz ve de haksız düzene baş kaldırarak kahramanca çarpışarak karşımıza çıkmıştır.

Türkülerimiz mertliği, yiğitliği, emeği, çileyi, acıyı, göz yaşını, haklı isyanı, aşkı , sevdayı saklar içerisinde ve bende bugün ki hikayemizde aşkın, sevdanın, yüreği naifliğin vücut bulmuş hali olan Aşık Veysel Şatıroğlu’nun okurken sizleri derinden etkileyecek olan hüzünlü hikayesini paylaşmak isterim.

Aşık Veysel Sivas’ın Şarkışla’ya bağlı Sivri Alan köyünde dünyaya gözlerini açmıştır. Aşık Veysel dünyaya geldiğinde çok sağlıklı bir çocuktur lakin geçirdiği hastalık nedeniyle gözlerini kaybeder. Aşık geleneğinin usta ismi ve de sayısız eserler kazandırmış olan bu büyük halk aşığının “kimsede görmediğim vefayı, toprakta gördüm” demesine sebep olan yaşam hikayesi başlıyor.

Aşık Veysel’i 25 yaşında köyün güzeller güzeli kızı olan Esma ile evlendirirler. Ailelerin uygun gördüğü bu evliliği Esma istemez ama yapacak bir şeyi olmadığı için mecbur kalmıştır. Aşık Veysel eşi Esma’yı çok seviyor bu nedenle onu çok kıskanıyordu. Esma ise bu gereksiz kıskançlıklardan bunalmıştı. Her geçen gün evliliğinde soğuyor ve uzaklaşıyordu. Bir vakit sonra gönlünü Hüseyin adında ki komşu adama kaptıracaktı. Veysel belki olanları görmüyor fakat hissediyordu. Zaten çok vakit geçmemiştir ki hissettikleri gerçek oldu. Esma bir gece Hüseyin ile birlikte kaçmıştı. Uzunca bir süre yol alan Esma ile Hüseyin bir yol kenarına oturarak soluklanmaya karar verirler. Yol boyunca çorabının içinde bir şey Esma’yı rahatsız eder. Çorabını çıkararak onu rahatsız eden şeyin ne olduğuna bakmaya karar veren Esma gördüğü manzara karşısında şaşkınlığını gizleyemez. İçine miktar para ve küçük bir kağıda yazılı not bırakılmıştır. “ Al bu para ananın ak sütü gibi helal olsun, gittiğin yerde kendini ezdirme. Birde güzelliğin on para etmez bu bende ki aşk olmasa…” yazılıdır.

Eşinin onu terk edip gitmesi Veysel’i derinden etkilemiştir. Yaşanılan olayın üzerinden onca vakit geçmesine rağmen ne Esma’yı nede ona olan sevgisini unutamamıştır. Kırılan kalbinin acısını şöyle dile getirmiştir usta aşık

Bir vefasız zalim yare bağlandım

Tarih üç yüz otuz beşte evlendim

Sekiz sene bir arada eğlendim

Zalim kâfir yetim koydu kuzumu

Esma kaçarken yalnız Veysel’i değil altı aylık yavrusunu da bırakmıştır. Veysel küçük kızını iki yıl kadar kucağında taşıdı ama ne çare ki oda yaşamadı. Aşık Veysel yıllar sonra Gülizar adında bir hanımla evlendi. Birbirlerini çok sevdiler 7 çocukları oldu ölene kadar da birbirlerinden hiç ayrılmadılar.

Esma kaçtıktan yıllar sonra Hüseyin ile köye geri döndüler. Fakat durumları çok kötüydü Esma yılların pişmanlığı ile Veysel’in kapısına gider. Kapıyı açan Veysel’in kızıdır. Ona başının ağrıdığını söyler, babasına ona ilaç verip veremeyeceğini sormasını ister. Kızı Veysel’in yanına gider durumu anlatır ve ilacı ister. Aşık Veysel cebinden ilacı çıkarır ve kızına verir ve dudaklarından “onun başı daha çok ağrıyacak” cümlesi dökülür.

Gerçekten de Esma hiç bir gün gün yüzü görememişti. Ömrü sefalet içinde pişmanlıklarla geçmişti. Aşık Veysel’in Akciğer kanserine yakalandığı haberini aldığında son kez helalleşmek için Veysel’in kapısını çalar. Fakat yaşattıkları karşısında helallik alacak yüzü olmadığını anlar koşarak uzaklaşır.

Şimdi dilerseniz yüreği naif Aşık Veysel’in Esma’sına yazdığı türküyü beraber söyleyelim

Güzelliğin on para etmez

Bu bende ki aşk olmasa

Eğlenecek yer bulamaz

Gönlümde ki köşk olmasa

Tabirin sığmaz kaleme

Derdin dermandır yareme

İsmin yayılmaz âleme

Aşıklar da meşk olmasa

Kim okurdu kim yazardı

Bu düğümü kim çözerdi

Koyun kurt ile gezerdi

Fikir başka başka olmasa

Güzel yüzün görülmezdi

Bu aşk bende dirilmezdi

Güle kıymet verilmezdi

Aşık ve maşuk olmasa

Senden aldım bu feryadı

Bu imiş dünyanın tadı

Anılmazdı Veysel adı

O sana aşık olmasa

Yüreği güzel insanlara rast gelesiniz…

3 thoughts on “Ah Veysel Usta Bu Sende Ki Aşk Olmasa

 • 4 Ağustos 2020 tarihinde, saat 13:37
  Permalink

  Hayat böyledir işte dostlarım vesselam

  Yanıtla
 • 4 Ağustos 2020 tarihinde, saat 16:17
  Permalink

  Yüz güzelliği evden hamama
  Ruh güzelliği Erzurumdan Şama

  Yanıtla
 • 4 Ağustos 2020 tarihinde, saat 22:59
  Permalink

  Anadolunun bilgesi, yiğidi , Aşıķ Veyseli bize tekrar anımsattığın için sonsuz teşekkürler.. Kalemine sağlık

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir