NAMAZA HİÇ BU AÇIDAN BAKTINIZ MI ?

Namaz kılmayan biri aslında “Ben Allah’ı sevmiyorum” diyor, desem ne derdiniz? 
– “Yok canım sen de abarttın hem ne alakası var. Seviyoruz elbette ama işte kılamıyoruz.” derdiniz.
 Aslında bunu demediğinizi size kanıtlayalım. Şimdi siz sevdiğiniz ve sizi sevdiğini söyleyen bir arkadaşınızı düğününüze davet ettiniz diyelim. O da gelmedi. Neyse dediniz kardeşinizin düğününe davet ettiniz. Ona da gelmedi. Sonrasında çay içmeye davet ettiniz ona da gelmiyorum dedi. Sonra pikniğe vb. yerlere davet ettiniz ve her defasında gelmeyeceğini söyledi. Bu şekilde daha ne kadar devam edebilirsiniz? Diyelim çok sabırlısınız ve 30 kere davet ettiniz ve her defasında gelmedi. Şimdi siz bu adama gitseniz ve deseniz ki: “Seninle kaç zamandır arkadaşız, kaç defa davet ettim, hem sen bilmiyorsun ama eğer gelseydin seni o kadar güzel ağırlayacaktım ki gitmek bile istemeyecektin ve yine sana o kadar hediyeler, sürprizler hazırlamıştım ki inan gelmeni ne çok istedim ve bekledim. İnsan bir kez olsun gelmez mi? Bir kerecik bile hatırım yok muymuş? Bence sen beni hiç sevmemişsin.” Deseniz. O da: “Olur mu öyle şey elbette seviyorum.” Dese bunun üzerine siz ne derdiniz? Şunu demez miydiniz: “Hadi oradan, sevseydin bir kez olsun gelirdin. Hem diyelim bir defa işin çıktı gelemedin. İki, üç anladım da 30 defa çağırdım, bunun nasıl mazereti olabilir!” derdiniz değil mi?
İşte aynı bunun gibi ortalama 70 senelik ömrümüzde 13 yaşından itibaren hesap edersek eğer 104.025 defa Allah günde beş kez bizi çağırıyor. “Ahmet kulum haydi namaza”
-Gelmiyorum Allah’ım
“Kulum haydi sabah namazı vakti”
-Gelmiyorum Allah’ım
“Öğle namazı vakti”
-Gelmiyorum Allah’ım
“İkindi namazı vakti”
-Gelmiyorum Allah’ım
“Akşam namazı vakti”
-Gelmiyorum Allah’ım
“Yatsı namazı vakti”
-Gelmiyorum Allah’ım
-Gelmiyorum
-Gelmiyorum
diyoruz lisan-ı hal ile peki Allah bir kez olsun bize kapıyı kapatıyor mu?
Allah bizi çok sevdiği halde eğer biz de Allah’ı sevseydik bir kez olsun davetine icabet etmez miydik?

Şimdi anlıyoruz değil mi neden sorguda ilk namazın hesabını vereceğimizi? Allah günde beş kez davet ettiği, toplamda herkes için ortalama 105.000 kez emrettiği şeyin hesabını da ilk başta görüyor. Ne mutlu o ilk hesabı verenlere! Ne yazık o ilk hesabı veremeyenlere!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir